A Zengőért
2005.07.07. 22:07
Nem csak a magánemberek és családok féltve őrzött vagyontárgyai jelentenek kincseket, hanem nagyobb közösségként a nemzet is sok kinccsel büszkélkedhet.
A Zengőért
Nem csak a magánemberek és családok féltve őrzött vagyontárgyai jelentenek kincseket, hanem nagyobb közösségként a nemzet is sok kinccsel büszkélkedhet. Olyan értékekkel, melyek a világon máshol nem vagy alig találhatók meg. Kulturális emlékek, kastélyok, várak, templomok és egyéb építmények, múzeumi tárgyak, festmények. De ide kell sorolni a természet szépségeit is. Hazánk csekély területe ellenére olyan páratlanul gazdag növény- és állatvilággal, lenyűgöző tájakkal és geológiai képződményekkel rendelkezik, melyeknek messze földről csodájára járnak kirándulók és kutatást végző szakemberek egyaránt.
Nemzeti kincseink sorában előkelő helyen áll a Mecsek is. Éppen azért alakult meg itt 1977-ben a Kelet-Mecsek Tájvédelmi Körzet, hogy mindannyiunk közös értékei az utókor számára is fennmaradjanak. Sajnos úgy tűnik, még nem tudatosodott mindenkiben, hogy amit a természet több ezer vagy millió év alatt megalkotott, és a butaság néhány év leforgása alatt tönkretesz, az talán soha nem áll helyre. Elhamarkodott döntésekkel, csak a pillanatnyi érdekeket figyelembe vevő intézkedésekkel visszafordíthatatlan és jóvátehetetlen károkat okozhat az emberiség.
Minden baranyai polgárban, de az egész ország természetet kedvelő lakosaiban is nagy felháborodást váltott ki, hogy katonai lokátorállomást kívánnak építeni a Mecsek legmagasabb csúcsán, a 680 m magas Zengőn. Nagymértékben károsodna ezáltal a táj különleges szépsége, valamint több ezer védett és fokozottan védett növény pusztulna el a területen, melyek eszmei értéke összesen nagyjából 100 millió Ft!
Veszélyben van például a bánáti bazsarózsa kb. 700 egyede. Ez a rendkívül látványos virág legpompásabb növényeink közé tartozik. Endemikus (bennszülött) faj, vagyis a Kárpát-medencében jött létre az evolúció során. Minden egyes példányának megőrzése nemzeti érdek. De él itt lónyelvű csodabogyó, pázsitos nőszirom, farkasölő sisakvirág és számtalan egyéb védett növény. Szemet gyönyörködtető szépségek mind. Halálraítélt szépségek?
Pedig már az is fölháborító, hogy aggódni kell értük, hisz’ védettek, ráadásul tájvédelmi körzetben nőnek! Elpusztításuk tilos mindenki számára. Vagy mégsem? A katonai létesítménynek, úgy tűnik, semmi sem állhatja útját. Sem a környékbeliek elkeseredett tiltakozása, sem aláírásgyűjtés, sem tüntetés, sem a törvény által oltalmazott élővilág, sem tájvédelmi körzet. Talán még az ésszerű meggondolás sem.
Ha már minden szépet eltüntettünk a Földről, és teljesen mesterséges környezetben fogunk élni, akkor már késő lesz visszasírni a szép időket. Néhány száz év múlva egy katonai lokátorállomás nevetséges butaságnak fog tűnni. De -ha addig ki nem irtjuk- a bánáti bazsarózsa és a többi növényritkaság akkor is ugyanolyan varázslatosan díszíti majd az erdőket.
Erdős László
|